DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ
Merhaba

Hoş geldiniz.

Lütfen Üye olunuz.Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim.

Marslan

Join the forum, it's quick and easy

Merhaba

Hoş geldiniz.

Lütfen Üye olunuz.Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim.

Marslan
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

40 HADİS 40 DUA

40 HADİS 40 DUA Empty 40 HADİS 40 DUA

Mesaj  marslan Paz Şub. 27, 2011 10:53 am

1)Allah'ım!Senin iznin ve yardımınla sabahladık ve akşamladık.Yine senin iznin ve yardımınla yaşar ölürüz.Sonunda dönüş yanlız sanadır (Ebu Davud ''Edeb''110;Tirmizi ''Deavat''13;İbn Mace ''Dua''14)

2)Allah'ım!Öfkenden rızana cezandan affına sığınırım.Senden yine sana sığınırım.Sana övgüyü saymakla bitiremem.Sen kendini nasıl övdüysen öylesin. (Müslim ''Salat'' 222)

3)Allah'ım!Nimetinin yok olmasından,verdiğin afiyetin bozulmasından, ansızın cezalandırmandan ve öfkene sebep olan herşeyden Sana sığınırım. (Müslim ''Zikir''96)

4)Allah'ım!Fakirlikten,yokluktan ve zilletten Sana sığınırım;zulmetmekten ve zulme uğramaktan Sana sığınırım. (Buhari ''Deavat''40, Ebu davud''Vitr''32; Nesai ''İstiaze ''7,8,25)

5)Allah'ım!Korkaklıktan Sana sığınırım.Ömrün en düşük çağın zorluklarından,dünya fitnelerinden ve kabir azabındanda Sana sığınırım. (Buhari ''Cihad'' 25;Tirmizi ''Deavat'' 113;Nesai ''İstiaze''27)

6)Allah'ım!Şimdiye kadar yaptığım,bundan sonra yapacağım işlerin şerrinden Sana Sığınırım. (Müslim ''Zikir''65,66)

7)Allah'ım!Cehenneme götüren fitneden,cehennemin azabından,zenginliğin ve fakirliğin şerrinden Sana Sığınırım. (Ebu Davud''Vitr'' 32)

8)Allah'ım!Senden hidayet,takva,iffet ve (gönül) zenginliği isterim. (Müslim ''Zikir'' 72)

9)Allah'ım!Beni iyilik işlediklerinde sevinen ve kötülük yaptıkları zaman bağışlanma dileyen kullarından eyle. (İbn Mace ''Edeb''57)

10)“Ey Allah’ım!Senin rahmetiniumuyorum,beni göz açıp kapayıncaya kadar(da olsa)nefsimle başbaşa bırakma.Halimi tümüyle düzelt,Senden başka ilâh yoktur.”(Ebu Dâvûd“Edeb”,110)

11)“Allah’ım!Yaratılışımı güzelleştirdiğin gibi ahlâkımı da güzelleştir”(İbn-i Hanbel,el-Müsned,I,403)

12)“Allah’ım! Bana kendi sevgini ve Senin yanında sevgisi bana fayda verecek kimsenin sevgisini ver.”(Tirmizî, “Deavât”,73)

13)“…Allah'ım!Nefsime takvasını ver ve onu (her türlü günahtan)temizle,Sen temizleyenlerin en hayırlısısın.Onun koruyucusu,efendiside Sensin..”(Müslim,“Zikir”,73)

14)“Allah’Im!Harama bulaşmaktansa,helalinle yetineyim.Beni lütfunla (zengin kılarak)Senden başkasına muhtaç etme.”(Tirmizî,“Deavât”,110)

15)“Allah’ım!Mal,aile,çocuk olarak insanlara verdiklerinin hayırlısını dilerim,sapıtan ve saptıranları değil.”(Tirmizî,“Deavât”,124)

16)“Allah'ım!Kalplerimizi birleştir.Aramızı düzelt ve bizi kurtuluş yollarına ilet.Bizi karanlıklardan aydınlığa çıkart ve büyük günahların açığından da gizlisinden de uzaklaştır.”(Ebu Dâvûd,“Salât”,182)

17)“Allah'ım!Günahlarımın küçüğünü büyüğünü,öncesini sonunu,açığını ve gizlisini, hepsini bağışla.”(Müslim,“Salât”,216)

18)“Allah’ım!Dinimi güzelce yaşat ki o benim güvencemdir. Dünyamı düzelt ki o benim geçim kaynağımdır. Ahiretimi hazırlaki o benim son durağımdır.Hayatımda her türlü hayrı ziyadesiyle ihsan eyle.Ölümümü de her türlü şerlerden muhafaza eyle.”(Müslim,“Zikir”,71)

19)“Allah'ım!Hatalarımı kar ve soğuk su ile temizle.Beyaz elbiseyi kirden temizlediğin gibi kalbimi de hatalardan arındır.(Nesâî,“Taharet”,49;Buhârî,“Deavât”,38,43,45;Müslim,“Zikir”,49)

20)“Allah’ım!Bütün işlerimizin sonucunu güzel eyle, dünyada rezil olmaktan ve ahiret azabından bizi koru.”(Ahmed b. Hanbel,el Müsned, 4/181)

21)“Allah'ım!Kederden ve üzüntüden, acizlikten,tembellikten,cimrilikten,korkaklıktan,borç yükünden ve insanların kahrından Sana sığınırım.”(Ebû Davud,“Sâlat”, 367;Buhârî,“Et'ıme”,28,“Deavât”,40¸Tirmizî,“Deavât”,70;Nesâî,“İstiâze”,7,8,25)

22)“Allah’ım!Dalalete düşmekten veya(başkalarını)dalalete düşürmekten,hataya düşmekten veya(başkasını)hataya düşürmekten,zulmetmekten veya zulme uğramaktan,cahillik etmekten veya cahillikle karşılaşmaktan,Sana sığınırım.”(Ebû Dâvûd, “Edeb”,112)

23)“Allah'ım!Açlıktan Sana sığınırım.Çünkü açlık,ne kötü bir arkadaştır.Hainlikten de Sana sığınırım.Çünkü hainlik,ne kötü bir sırdaştır.”(Ebu Dâvûd,“Vitr”,32;Nesai,“İstiâze”,19,20;İbn Mâce,“Et'ime”,53)

24)“Allah'ım!Bedenime sağlık ver,gözüme sağlık ver,sağlığı benim varisim kıl (son nefesime kadar beni sağlıklı eyle).Halîym Kerîym Allah'tan başka ilah yoktur.Ulu arşın sahibi Allah'ı noksan sıfatlardan tenzih ederim.Her türlü övgü âlemlerin Rabbi Allah'a mahsustur”(Tirmizî,“Deavât”,66)

25)“Allah'ım!Bana öğrettiğin ilim ile beni faydalandır, bana fayda verecek ilmi öğret ve benim ilmimi artır. Her hâl üzere Allah'a hamd ederim.Cehennem ehlinin halinden Allah'a sığınırım.”(Tirmizî, “Deavât”, 129)

26)“Allah’ım!Fayda vermeyen ilimden, huşu duymayan kalpten, kabul olunmayan duadan,doymayan nefisten Sana sığınırım.”(Müslim,“Zikir”,73)

27)“Ey kalpleri hâlden hâle çeviren Allah’ım, kalbimi seçtiğin din üzere sabit kıl.”(Tirmizî,“Deavât”,124)

28)“Allah'ım!Ey görünenlerin Rabbi!Sıkıntıyı gider,şifa ver.Şifayı veren ancak Sensin.Senin vereceğin şifadan başka şifa yoktur.Öyle bir şifa ver ki, hastalık nedir bırakmasın.”(Buhârî,“Tıb”,37;Müslim,“Selam” 46;Ebû Davud, “Tıb”,17 Tirmizî,“Deavât”,111)

29)“Allah’ım Sen affedicisin,cömertsin, affetmeyi seversin,beni de affet.”(Tirmizî,“Deavât”,89)

30)“Allah’ım!Seni anmak,Sana şükretmek,Sana güzelce kulluk etmekte bana yardım et.”(Ebu Dâvûd,“Salât”,361;Nesâî,“Sehv”60;İbn Hanbel,el Müsned,V,245.)

31)“Allah’ın adıyla…O’nun adıyla(hareket edildiğinde) yerde ve gökte hiçbir şeyin zararı dokunmaz.O, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.”(Tirmizî,“Deavât”,13)

32)“Bizi doyurup içiren ve bizi Müslümanlardan eyleyen Allah’a hamd ederim”(Ebu Dâvûd,“Eti'me”,53;Tirmizî,“Deavat”,56)

33)“Allah’ım! (rahmetini)umarak,(azabından) korkarak kendimi Sana teslim ettim. Yüzümü Sana çevirdim.İşimi Sana ısmarladım. Sırtımı Sana dayadım,Sana sığındım.Senden başka sığınak, Senden başka dayanak yoktur.İndirdiğin kitaba ve gönderdiğin nebiye inandım.”(Buhârî,“Vudu”,75,“Deavât”,6,9;Müslim,“Zikir”,56)

34)Allah’ım! Şüphesiz ben nefsime çok zulmettim,günahları bağışlayacak yalnız Sensin.Öyleyse katından bir af ile beni bağışla. Bana merhamet et, çünkü bağışlaması rahmeti çok sadece Sensin”(Buhârî,“Ezan”,149;Müslim,“Zikir”,48)

35)“Allah'ım! Sen benim Rabbimsin! Sen'den başka ilâh yoktur. Beni Sen yarattın. Ben Senin kulunum.Gücüm yettiğince Sana verdiğim sözümde ve vaadimde durmaktayım.İşlediğim günahların şerrinden Sana sığınırım. Bana lutfettiğin,ni'metlerini itirâf ederim,günahımı da itirâf ederim. Beni affet çünkü günahları ancak Sen affedersin” (Buhârî,”Deavât”,2,15)

36)“Allah’ım! Günahlarımı,bilgisizlik yüzünden yaptıklarımı, işimdeki aşırıkları ve benden daha iyi bildiğin bütün kusurlarımı bağışla. Allah’ım, ciddi ve şaka yollu yaptıklarımı,yanlışlıkla ve bilerek işlediğim günahlarımı affeyle. Bütün bu kusurların hepsi bende vardır.Allah’ım! şimdiye kadar yaptığım, bundan sonra yapacağım, gizlediğim ve açığa vurduğum, benden daha iyi bildiğin günahlarımı affeyle. Öne geçiren de Sen,geride bırakan da Sensin.Senin herşeye gücün yeter.”(Buhârî,“Deavât”,60;Müslim,“Zikir”,70.)

37)“Allah'ım! Senin rızân için oruç tuttum.Senin rızkınla orucumu açıyorum.”(Ebû Dâvûd,“Savm”,22)

38)“Allah’ım! Senden Seni sevmeyi, Seni sevenleri sevmeyi ve Senin sevgine ulaştıran ameli yapmayı isterim. Allah’ım! Senin sevgini, bana canımdan, ailemden ve soğuk sudan daha sevgili kıl.” (Tirmizî, “Deavât”, 73)

39)“Allah’ım!Seni anmak, Sana şükretmek, Sana güzelce kulluk etmekte bana yardım et.” (Ebu Dâvûd, “Salât”, 361; Nesâî, “Sehv” 60;İbn Hanbel, el Müsned,V,245.)

40)“Allah’ım! (haktan) ayrılmaktan, iki yüzlülükten ve kötü ahlâktan Sana sığınırım.” (Ebû Dâvûd, “Vitr”, 32; Nesaî, “İstiâze”, 21)
marslan
marslan

http://dinkltrveahlakbilgisi.blogspot.com